Bank Holidays 2018


03/01/2018 Facebook Twitter LinkedIn Google+ Warto wiedzieć


BANK HOLIDAYS

Bank Holidays są to święta państwowe będące dniem wolnym od pracy obchodzone w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Chociaż nie ma formalnego prawa do dni wolnych w tym czasie osoby, które nie są zatrudnione w służbach użyteczności publicznej lub służbach mundurowych (np. w pogotowiu energetycznym, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym, policji czy służbie zdrowia) otrzymują w tym czasie dzień wolny od pracy lub otrzymują wyższe wynagrodzenie za pracę w te dni. Nazwa tego święta wzięła się od tego, że wtedy banki są nieczynne i dlatego nie mogą działać inne firmy. Ustawa pozwala na odroczenie pewnych płatności do następnego dnia roboczego.

Święta bankowe Bank Holidays

(ang. bank holidays) – święta państwowe będące dniem wolnym od pracy obchodzone w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Chociaż nie ma formalnego prawa do dni wolnych w tym czasie, osoby, które nie są zatrudnione w służbach użyteczności publicznej lub służbach mundurowych (np. w pogotowiu energetycznym, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym, policji czy służbie zdrowia) otrzymują w tym czasie dzień wolny od pracy. Osoby zatrudnione w tych służbach otrzymują wyższe wynagrodzenie za pracę w te dni. Święta bankowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że wtedy banki są nieczynne i dlatego nie mogą działać inne firmy. Ustawa pozwala na odroczenie pewnych płatności do następnego dnia roboczego.

Historia Bank Holidays

Do 1834 w Anglii obchodzono około 33 święta bankowe jako dni wolne od pracy, ale lista tych dni została skrócona do czterech : 1 maja, 1 listopada, Wielki Piątek i Boże Narodzenie. Pierwsza legislacja nawiązująca do świąt narodowych i kościelnych została nadana w 1871, kiedy Sir John Lubbock wprowadził Ustawę o Święcie Bankowym[1]. Określała ona dni wyszczególnione w tabeli poniżej. Ustawa nie określała Wielkiego Piątku oraz Bożego Narodzenia jako dni wolnych od pracy w Anglii, Walii i Irlandii, ponieważ z powodu powszechnego stosowania stały się świętami tradycyjnymi już wcześniej. W 1903 Ustawa o święcie bankowym w Irlandii dołączyła 17 marca, czyli Dzień Świętego Patryka, do listy dni wolnych od pracy w Irlandii. W Szkocji świętem bankowym są też Andrzejki.

 

Wszystkie te oraz inne  ważne daty znajdziecie w najnowszym wydaniu Kalendarza Emigranta. Jak zawsze przepięknie wydany, czytelny i przejrzysty! Serdecznie polecamy!

facebook eBAY

Komentarze